Dlaczego Vinyasa Krama Joga

Dlaczego Vinyasa Krama Joga

Czasami jestem pytana czy Vinyasa Krama Joga jest lepsza od innych systemów jogi??? Jak odpowiedzieć na pytanie by opowiedzieć o tym czego się samemu uczy i praktykuje nie umniejszając innym podejściom, do czego kusi zadane pytanie. Bo przecież nie chodzi o to co jest lepsze czy gorsze ale czy to co żeśmy wybrali działa.Dlatego tez napiszę czym dla mnie jest Vinyasa Krama Joga i dlaczego to właśnie narzędzie wybrałam by dzięki niemu rozwijać siebie i pomagać również  innym. Vinyasa Krama Joga jest spójnym, wielokierunkowym i wielopoziomowym systemem nauczanym przez żyjącego wciąż Śrivatsa Ramaswamiego ucznia T.Krishnamacharyi. Stosując ten system można rozwijać się na wielu poziomach: fizycznym – asany i pranayama, psychicznym – pranayama i pratyachara, oraz duchowym – medytacja.  Niezależnie od wieku, zawodu i stanu zdrowia.

Jestem tancerką, od dziecka mam skoliozę więc moja codzienna praca bardzo obciąża jedną stronę ciała co oczywiście skutkuje bólami i kontuzjami ( 9 razy skręcona kostka, bóle  dolnego odcinka kręgosłupa, dyskopatii, rwy kulszowej… lista jest dłuższa ). Zdarza, się że nie mogę spać z powodu bólu np.biodra. Dzięki tej praktyce uwalniam się od napięć spowodowanych tańczeniem i życiem artystycznym. Nie napiszę, choć bardzo bym chciała móc to zrobić, że praktyka sprawiła iż mam zdrowy kręgosłup i ani śladu nękających mnie schorzeń. Tak dobrze nie jest ale  dzięki praktyce utrzymuję w zdrowych ryzach swoje ciało dlatego też jestem wstanie dalej zarówno tańczyć na scenie jak i uczyć  oraz spokojnie zasnąć. Na poziomie fizycznym pracując w asanach głównie poprzez synchronizację oddechu z ruchem oraz utrzymywanie uważności podczas wchodzenia, pogłębiania i wychodzenia z pozycji uwalniamy się od napięć, dyskomfortu i ograniczeń na poziomie fizycznym. Gdy ciało jest rozluźnione i zharmonizowane, uspakaja i rozjaśnia się umysł. Utrwalić i pogłębić stan zrelaksowanego i skoncentrowanego umysłu możemy  wykonując techniki pranayamy (oddechowe) lub/i pratiachary (koncentracyjne). Spokojny i stabilny umysł utrzymuje rozluźnione ciało w równowadze. Wzmocniony przez pratiacharę stan spokoju przenosimy na sytuacje codzienne. Dzięki temu mniej się stresujemy, czyli mniej napięć i blokad pozostaje w naszym ciele po trudnych sytuacjach. Z większą świadomością  a co za tym idzie skutecznością rozwiązujemy problemy dnia codziennego. Ja zmniejszyłam dzięki temu skutki nerwicy żołądka i stanów lękowych, co oczywiście zmniejszyło do minimalnego minimum ilość zażywanych lekarstw (bezcenne). Czyli moje ciało, oddech i umysł są mniej obciążane a to daje mi lepsze samopoczucie i zdrowsze życie. To dlatego codziennie praktykuję i tego uczę. Jeśli by to nie działało nie poświęciłabym temu ani minuty swego cennego czasu.

I nie wiem czy jest to lepszy system od innych. To nie ma znaczenia. U mnie i moich uczniów działa a to jest najważniejsze.

Anna Haracz